Kondilomi: Sve što treba da znate o HPV virusu i lečenju
Saznajte sve o kondilomima, njihovim uzrocima, simptomima i načinima lečenja. Pročitajte korisne informacije o HPV virusu i vakcinama protiv raka grlića materice.
Šta su kondilomi i kako nastaju?
Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, su posledica infekcije HPV (humani papiloma virus). Ovaj virus prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće u genitalnom regionu, ali može zahvatiti i druge delove tela. Kondilomi su veoma neprijatni, ne samo zbog svog izgleda, već i zbog teškog lečenja i mogućnosti recidiva.
Postoji preko 80 identifikovanih tipova HPV virusa, od kojih neki mogu izazvati rak, posebno tipovi 16, 18, 31 i 45. Srećom, većina tipova HPV virusa je bezazlena i ne dovodi do ozbiljnih zdravstvenih problema.
Simptomi i klinička slika
Kondilomi se najčešće javljaju u anogenitalnoj regiji. Kod muškaraca, mogu se naći na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu, otvoru uretre, a kod homoseksualaca i na anusu. Kod žena, kondilomi se obično nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, ređe u vagini i na grliću materice.
Kondilomi su obično mekane, izdužene papilomatozne tvorevine, često na peteljci, sa karfiolastom površinom beličaste ili ružičaste boje. Moguća je sekundarna infekcija, maceracija i krvavljenje, a u početku su mali, ali kasnije mogu narasti i postati vrlo voluminozni.
Dijagnoza i lečenje
Dijagnoza kondiloma postavlja se na osnovu kliničke slike, histoloških, ultrastrukturnih i imunoloških ispitivanja. Lečenje je individualno i može biti iscrpljujuće i dugotrajno. Najčešći načini lečenja uključuju hiruršku intervenciju, krioterapiju (spaljivanje tečnim azotom), lasersko lečenje i upotrebu različitih kremova i rastvora.
Važno je napomenuti da sve navedene metode leče samo manifestacije HPV virusa, a ne i sam virus. Zbog toga je čest recidiv, pa je potrebno više puta ponavljati terapiju.
Kondilomi tokom trudnoće
Kondilomi se često javljaju kod trudnica i tada pokazuju ubrzano širenje zbog pada imuniteta. Lečenje mora da se sprovodi tokom cele trudnoće, a najčešći način lečenja je laserska vaporizacija kondiloma vagine i vulve. U slučaju izraženih promena na grliću materice, laserska vaporizacija se radi 15-20 dana pre termina porođaja.
Vakcine protiv HPV virusa
U poslednje vreme, sve više se govori o vakcinama protiv HPV virusa, koje štite od karcenogenih tipova virusa i time sprečavaju pojavu raka grlića materice. Vakcine kao što su Cervarix i Gardasil su dostupne u većini zemalja, uključujući i Srbiju, i preporučuju se devojkama u dobi od 9 do 26 godina.
Vakcine se daju u tri doze, a najveći efekat imaju u slučajevima gde prethodno nije bilo nikakvih genitalnih infekcija. Iako su vakcine efikasne, važno je napomenuti da ne leče već postojeće infekcije, već samo sprečavaju nove.
Zaključak
Kondilomi su neprijatna i često teška bolest, ali uz pravovremenu dijagnozu i adekvatno lečenje, moguće je kontrolisati njihovu pojavu. Važno je konsultovati više stručnjaka pre donošenja odluke o terapiji, a takođe je bitno razmotriti mogućnost vakcinacije protiv HPV virusa, posebno za mlade žene.